Multimetr o dokładności 0,02% do pomiarów przebiegów silnie zniekształconych
BM859s mierzy napięcie stałe z dokładnością 0,02% + 2 cyfry na zakresach do 50 V, przy rozdzielczości 50 000 wskazań i pięciu pomiarach na sekundę. Cechą, która wyróżnia go wśród przyrządów o zbliżonej dokładności, jest dopuszczalny współczynnik szczytu 5:1 przy pełnej skali i 10:1 przy połowie skali. Oznacza to, że miernik przyjmuje przebiegi o wartości szczytowej wielokrotnie wyższej od skutecznej, a więc takie, przy których zwykły przyrząd wchodzi w nasycenie i zaniża wynik.
Pomiar prowadzony jest metodą True RMS, osobno dla składowej przemiennej i dla sumy składowej stałej i przemiennej. Pod odczytem pracuje 42-segmentowy bargraf odświeżany 60 razy na sekundę. Model obejmuje funkcje spoza typowego zestawu: pomiar temperatury dwiema sondami z odczytem różnicy T1-T2, poziom sygnału w dBm z dwudziestoma impedancjami odniesienia, procentowy odczyt prądu pętli 4-20 mA, pomiar częstotliwości sygnałów logicznych do 2 MHz oraz przełączany tryb 500 000 wskazań dla napięcia stałego. Konstrukcja odpowiada wymaganiom przyrządu profesjonalnego: kategoria pomiarowa CAT III 1000 V i CAT IV 600 V, odporność na udar 8 kV i zalecany roczny odstęp między wzorcowaniami.
Zastosowania
- pomiary przebiegów impulsowych i silnie zniekształconych, o wysokim stosunku wartości szczytowej do skutecznej
- pomiary wymagające rozdzielczości niedostępnej w zwykłym multimetrze, na przykład obserwacji dryfu napięcia
- diagnostyka instalacji elektrycznych do 1000 V oraz urządzeń przemysłowych
- pomiar sumy składowej stałej i przemiennej w jednym odczycie
- uruchamianie i serwis pętli prądowych 4-20 mA w automatyce przemysłowej
- pomiar różnicy temperatur między dwoma punktami, na przykład na wlocie i wylocie wymiennika
- pomiary poziomu sygnału w torach akustycznych i telekomunikacyjnych w dBm
- pomiar częstotliwości i wypełnienia sygnałów cyfrowych do 2 MHz
- pomiar częstotliwości sieciowej w obwodach o dużym poziomie zakłóceń
- uchwycenie impulsów prądu i napięcia trwających od 0,8 ms w trybie CREST
- sprawdzanie kondensatorów w zakresie od nanofaradów do 9999 µF
Specyfikacja techniczna
Napięcie
- zakresy DCV: 500,00 mV, 5,0000 V, 50,000 V, 500,00 V i 1000,0 V
- dokładność DCV: 0,02% + 2 cyfry do zakresu 50 V, 0,04% + 2 cyfry na zakresie 500 V i 0,05% + 2 cyfry na zakresie 1000 V
- dokładność ACV w paśmie 45 do 300 Hz: 0,3% + 20 cyfr na zakresie 500 mV, 0,8% + 20 cyfr na zakresach 5 V i 50 V oraz 0,4% + 40 cyfr na zakresach 500 V i 1000 V
- pasmo ACV: 20 Hz do 100 kHz na zakresach 500 mV, 5 V i 50 V, węższe na zakresach wyższych
- pomiar sumy składowych DC+AC z tą samą specyfikacją co pomiar przemienny
- impedancja wejściowa: 10 MΩ, 30 pF
- tłumienie zakłóceń: NMRR powyżej 60 dB, CMRR powyżej 120 dB dla napięcia stałego
- wskazanie szczątkowe przy zwartych sondach: poniżej 50 cyfr
Prąd
- zakresy: 500,00 µA, 5000,0 µA, 50,000 mA, 500,00 mA, 5,0000 A i 10,000 A
- dokładność DCA: 0,1% do 0,15% + 20 cyfr na zakresach mikroamperowych i miliamperowych oraz 0,5% + 20 cyfr na amperowych
- dokładność ACA przy 50/60 Hz: 0,5% + 50 cyfr, w paśmie 40 Hz do 1 kHz 0,7% + 50 cyfr, w paśmie 1 do 10 kHz 2,0% + 50 cyfr
- procentowy odczyt prądu pętli 4-20 mA: 4 mA odpowiada 0%, 20 mA odpowiada 100%, rozdzielczość 0,01%, przy zachowaniu wskazania prądu na bargrafie
- spadek napięcia na wejściu: 0,15 mV/µA, 3,3 mV/mA oraz 45 mV/A
- obciążalność wejścia 10 A: praca ciągła do 10 A, powyżej do 20 A przez maksymalnie 30 s z pięciominutową przerwą
- ostrzeżenie Beep-Jack o niewłaściwym podłączeniu sond do gniazd prądowych
Rezystancja, dioda i pojemność
- zakresy rezystancji: 500,00 Ω, 5 kΩ, 50 kΩ, 500 kΩ, 5 MΩ i 50 MΩ
- dokładność rezystancji: 0,07% + 10 cyfr na dwóch najniższych zakresach, 0,07% + 2 cyfry na zakresach 50 kΩ i 500 kΩ oraz 0,2% + 6 cyfr na zakresie 5 MΩ
- napięcie rozwarcia przy pomiarze rezystancji: poniżej 1,3 V, na zakresie 500 Ω poniżej 3 V
- test ciągłości: próg zadziałania 20 do 200 Ω, czas reakcji poniżej 100 µs
- test diod: zakres 5,0000 V, dokładność 1% + 1 cyfra, prąd testowy 0,4 mA, napięcie rozwarcia poniżej 3,5 V
- zakresy pojemności: 50 nF, 500 nF, 5 µF, 50 µF, 500 µF i 9999 µF
- dokładność pomiaru pojemności: 0,8% + 3 cyfry na dwóch najniższych zakresach
Częstotliwość, wypełnienie i dBm
- pomiar częstotliwości sygnałów logicznych: 5 Hz do 2 MHz, dokładność 0,002% + 4 cyfry, czułość 2,5 V wartości szczytowej
- pomiar wypełnienia: 0,1% do 99,99% dla sygnałów 5 Hz do 500 kHz
- pomiar częstotliwości sieciowej: do 200 kHz na zakresach 500 mV i 5 V, do 100 kHz na zakresach 50 V i 500 V
- dokładność pomiaru częstotliwości sieciowej: 0,02% + 4 cyfry, z filtrem odrzucającym zakłócenia
- cztery poziomy wyzwalania wskazywane położeniem znacznika na bargrafie
- poziom w dBm z impedancją odniesienia wybieraną z 20 wartości, od 4 Ω do 1200 Ω
- typowy zakres dBm przy impedancji 600 Ω: od -11,76 dBm do 54,25 dBm
Temperatura
- zakres pomiaru sondą typu K: -50,0 do 1000,0°C oraz -58,0 do 1832,0°F
- dokładność: 0,3% + 1°C, bez uwzględnienia błędu samej sondy
- tryby odczytu: T1, T2 oraz różnica T1-T2
- gniazdo drugiego kanału wydzielone osobno od toru pomiarowego pozostałych funkcji
Funkcje pomocnicze
- przełączany tryb wysokiej rozdzielczości: 500 000 wskazań dla napięcia stałego i 999 999 wskazań dla częstotliwości, z pomiarem zwolnionym do 1,25 razy na sekundę
- rejestracja MAX, MIN oraz różnicy MAX-MIN
- tryb CREST: rejestracja wartości szczytowych o czasie trwania od 0,8 ms, dostępna w funkcjach napięciowych i prądowych
- zerowanie względne, obejmujące także odczyty z rejestracji MAX i MIN
- zatrzymanie wskazania HOLD
- wybór zakresu automatyczny lub ręczny, poza pomiarem częstotliwości
- podświetlenie wyświetlacza, gaszone samoczynnie po 256 s
- zapamiętywanie ustawień funkcji w pamięci nieulotnej jako stanu startowego
- możliwość wyłączenia sygnalizacji dźwiękowej przycisków oraz automatycznego wyłączania przy starcie miernika
- optycznie izolowany port transmisji danych na tylnej ściance, wymagający interfejsu producenta
- komunikaty autodiagnostyki przy starcie: rE-O przy porządkowaniu parametrów wewnętrznych i C_Er przy odchyleniu zakresów od specyfikacji
Wyświetlacz i zasilanie
- wyświetlacz LCD: tryb szybki 50 000 wskazań (4 4/5 cyfry) i tryb stabilny 500 000 wskazań (5 4/5 cyfry)
- bargraf analogowy: 42 segmenty, odświeżanie do 60 razy na sekundę
- odświeżanie odczytu: 5 razy na sekundę w trybie szybkim i 1,25 razy na sekundę w stabilnym
- pomiar wartości skutecznej: True RMS dla AC oraz AC+DC
- współczynnik szczytu: 5:1 przy pełnej skali i 10:1 przy połowie skali
- zasilanie: 1 bateria alkaliczna 9 V, pobór typowo 6 mA
- sygnalizacja rozładowania baterii: poniżej ok. 7 V
- automatyczne wyłączanie po ok. 17 minutach, wstrzymywane w trakcie pomiaru
Dane ogólne
- kategoria pomiarowa: CAT III 1000 V i CAT IV 600 V dla napięcia przemiennego i stałego, izolacja podwójna
- odporność na przepięcia: 8 kV udarem 1,2/50 µs
- zabezpieczenie wejść prądowych: bezpiecznik 0,44 A / 1000 V dla gniazda µA i mA oraz 11 A / 1000 V dla gniazda 10 A, oba o wymiarach 10 × 38 mm
- zabezpieczenie wejść napięciowych: 1100 V, pozostałe funkcje 1000 V
- temperatura pracy: 0 do 45°C, wilgotność do 80% do 31°C
- wysokość pracy: do 2000 m n.p.m., stopień zanieczyszczenia 2
- wymiary: 186 × 87 × 35,5 mm, a z kaburą 198 × 97 × 55 mm
- masa: 390 g, a z kaburą 500 g
- zgodność: IEC/UL/EN/BSEN 61010-1 Ed. 3.1, 61010-2-033 Ed. 2.0 i 61010-031 Ed. 2.0, dyrektywy LVD, EMC i RoHS 2
Miernik dostępny także ze świadectwem wzorcowania
Koszt świadectwa wynosi 460,00 zł brutto, a czas realizacji to 3 do 5 dni roboczych. Producent zaleca wzorcowanie w odstępach rocznych, ponieważ deklarowana dokładność obowiązuje przez rok od ostatniego wzorcowania.
Zamówienia miernika z wzorcowaniem przyjmuje dział handlowy:
handlowy@avt.pl, tel. +48 456 455 240 (9:00 do 15:00).
W zestawie
- multimetr Brymen BM859s (BM-859S) w kaburze ochronnej
- para przewodów pomiarowych z sondami
- sonda termoparowa typu K z wtykami bananowymi Bkp60, jedna sztuka
- bateria 9 V, zamontowana w mierniku
- instrukcja obsługi
Współczynnik szczytu: dlaczego 5:1 ma znaczenie
Współczynnik szczytu to stosunek wartości chwilowej maksymalnej do wartości skutecznej przebiegu. Czysta sinusoida ma go równy 1,4. Przebieg silnie zniekształcony, na przykład prąd pobierany impulsowo przez zasilacz z prostownikiem i kondensatorem, prąd rozruchowy albo sygnał ze ściemniacza fazowego, ma go znacznie wyższy: wartość szczytowa może być kilkakrotnie większa od skutecznej, mimo że sam odczyt wartości skutecznej wygląda niewinnie.
Dla miernika oznacza to konkretny problem. Tor wejściowy musi przyjąć całą wartość szczytową bez nasycenia, żeby przetwornik policzył wartość skuteczną poprawnie. Jeśli przebieg przekracza dopuszczalny współczynnik szczytu przyrządu, wierzchołki zostają obcięte, a miernik pokazuje wartość zaniżoną, przy czym nic o tym nie sygnalizuje.
BM859s przyjmuje współczynnik szczytu do 5:1 przy pełnej skali i do 10:1 przy połowie skali, czyli obejmuje przebiegi wykraczające daleko poza to, co przyjmują typowe multimetry o współczynniku 2:1 lub 3:1. Drugim warunkiem poprawnego wyniku jest pasmo: składowe częstotliwościowe przebiegu muszą mieścić się w paśmie funkcji przemiennych, które dla zakresów do 50 V sięga 100 kHz. Oba parametry działają razem i dopiero razem opisują, jakie przebiegi miernik zmierzy wiarygodnie.
Najczęstsze pytania o Brymen BM859s
Czym BM859s różni się od modelu z serii wyższej?
Model wyższy ma kategorię CAT IV 1000 V zamiast CAT III 1000 V, odporność na udar 12 kV zamiast 8 kV, podwójny wyświetlacz, funkcję VFD do pomiarów przy przemiennikach częstotliwości oraz pomiar przewodności w nanosimensach. BM859s w zamian przyjmuje wyższy współczynnik szczytu, mierzy częstotliwość sygnałów logicznych do 2 MHz zamiast 1 MHz i jest lżejszy. Wybór zależy od tego, czy pomiary sięgają złącza instalacji budynku.
Co daje pomiar różnicy temperatur T1-T2?
Miernik przelicza różnicę między dwoma kanałami wewnętrznie, więc na wyświetlaczu pojawia się od razu wartość różnicowa, bez odejmowania dwóch odczytów wykonanych po kolei. Ma to znaczenie tam, gdzie liczy się przyrost temperatury, a nie jej wartość bezwzględna: na wlocie i wylocie wymiennika, na radiatorze i w jego otoczeniu albo na dwóch punktach tego samego toru prądowego. Pomiar wymaga dwóch sond, a w zestawie jest jedna.
Kiedy przydaje się tryb 500 000 wskazań?
Tryb działa na napięciu stałym oraz przy pomiarze częstotliwości, gdzie daje odczyt sześciocyfrowy do 999 999 wskazań. Ostatnia cyfra pokazuje wtedy dziesięciokrotnie drobniejszy przyrost, ale odczyt odświeża się 1,25 razy na sekundę zamiast pięciu. Przydaje się przy porównywaniu źródeł odniesienia, obserwacji dryfu i pomiarach na granicy szumu, natomiast do pracy bieżącej wygodniejszy pozostaje tryb szybki.
Dlaczego przy pomiarach trójfazowych liczy się napięcie międzyfazowe?
Napięcie znamionowe bezpiecznika chroniącego wejście prądowe musi być wyższe od napięcia, jakie może się na nim pojawić przy zwarciu. W układzie trójfazowym jest to napięcie międzyfazowe, znacznie wyższe od fazowego względem ziemi. Producent wskazuje, żeby przy doborze warunków pomiaru przyjmować właśnie tę wyższą wartość, w przeciwnym razie łatwo przekroczyć parametry bezpiecznika bez świadomości ryzyka.
Jak działa filtrowany pomiar częstotliwości sieciowej?
Funkcja jest przeznaczona do sygnałów wysokonapięciowych o dużym poziomie zakłóceń, więc miernik odrzuca składowe mogące fałszować zliczanie okresów. Czułość dobiera się sama do zakresu, na którym pracował przyrząd przed jej włączeniem: im niższy zakres, tym wyższa czułość. Wybrany poziom wyzwalania pokazuje położenie znacznika na bargrafie. Niestabilny odczyt oznacza konieczność zmniejszenia czułości, a wskazanie zerowe jej zwiększenia.
Czym miernik profesjonalny różni się od sprzętu hobbystycznego?
Decyduje kategoria pomiarowa, odporność na przepięcia i zabezpieczenie wejść. BM859s ma kategorię CAT III 1000 V i CAT IV 600 V oraz wytrzymuje udar 8 kV, co obejmuje pomiary od rozdzielnicy po zabezpieczenia instalacji. Oba tory prądowe chronią bezpieczniki o napięciu znamionowym 1000 V i wysokiej zdolności wyłączania, a wejście napięciowo-rezystancyjne zabezpieczają rezystory topikowe przechodzące przy udarze w stan rozwarcia. Dokładność jest deklarowana na okres roku od wzorcowania.