Cęgi prądowe AC/DC do instalacji fotowoltaicznych i obwodów dużej mocy
BM198PV mierzy prąd stały i przemienny do 2000 A bez rozpinania obwodu, a rozwarcie szczęk pozwala objąć przewód o średnicy do 55 mm. Cechą wyróżniającą model jest zakres napięcia stałego sięgający 1500 V i kategoria pomiarowa CAT III 1500 V obok podstawowej CAT IV 1000 V, co odpowiada napięciom występującym po stronie stałoprądowej instalacji fotowoltaicznych.
Miernik prowadzi pomiar wartości skutecznej metodą True RMS i wyznacza osobno składową przemienną, stałą oraz ich sumę, zarówno dla prądu, jak i dla napięcia. Osobna funkcja VFD z filtrem dolnoprzepustowym odczytuje napięcie i częstotliwość na wyjściu przemiennika częstotliwości. Uzupełnieniem są funkcje multimetru: rezystancja do 40 MΩ, pojemność do 2000 µF, test diod, test ciągłości oraz pomiar temperatury sondą typu K. Konstrukcja odpowiada wymaganiom przyrządu profesjonalnego: odporność na udar 12 kV i zalecany roczny odstęp między wzorcowaniami.
Zastosowania
- pomiar napięcia i prądu stałego po stronie DC instalacji fotowoltaicznych, do 1500 V
- pomiar prądu obciążenia do 2000 A w rozdzielnicach i obwodach dużej mocy
- pomiary na przewodach o dużym przekroju i szynach, dzięki rozwarciu szczęk 55 mm
- odczyt napięcia i częstotliwości na wyjściu przemiennika częstotliwości w funkcji VFD
- pomiar sumy składowej stałej i przemiennej prądu lub napięcia w jednym odczycie
- rejestracja krótkich impulsów prądu i napięcia w trybie wartości szczytowej 5 ms
- pomiar prądu różnicowego przez objęcie szczękami kilku żył tego samego obwodu
- wyszukiwanie przewodów pod napięciem i rozróżnianie żyły fazowej od neutralnej
- pomiar temperatury sondą termoparową typu K
- sprawdzanie ciągłości połączeń, rezystancji, diod i pojemności
Specyfikacja techniczna
Prąd mierzony cęgami
- szczęki z przetwornikiem Halla, pomiar prądu stałego i przemiennego
- zakresy DCA: 200,0 A z rozdzielczością 0,1 A oraz 2000 A z rozdzielczością 1 A
- dokładność DCA: 2,0% + 5 cyfr do 500 A i 3,0% + 5 cyfr powyżej
- zakresy ACA: 200,0 A i 2000 A
- dokładność ACA przy 50/60 Hz: 2,0% + 5 cyfr na zakresie 200 A, 2,5% + 5 cyfr do 500 A i 3,0% + 5 cyfr powyżej
- dokładność ACA w paśmie 40 do 400 Hz: 2,5% + 5 cyfr na zakresie 200 A, 3,0% + 5 cyfr do 500 A i 3,5% + 5 cyfr do 999 A
- zakresy DCA+ACA: 200,0 A i 2000 A, dokładność 3,0% + 8 cyfr przy 50/60 Hz
- błąd od sąsiedniego przewodu z prądem: 0,1 A/A
- maksymalna częstotliwość mierzonego prądu: 400 Hz
- współczynnik szczytu: 1,4:1 przy pełnej skali i 2,8:1 przy połowie skali
- rozwarcie szczęk, maksymalna średnica przewodu: 55 mm
Napięcie
- zakresy DCV: 6,000 V, 60,00 V, 600,0 V, 1000 V i 1500 V, dokładność 0,5% + 5 cyfr
- zakresy ACV: 6,000 V, 60,00 V, 600,0 V i 1000 V, dokładność 1,2% + 5 cyfr w paśmie 50 do 400 Hz
- zakresy ACV+DCV: do 1000 V, dokładność 1,4% + 7 cyfr
- funkcja VFD z filtrem dolnoprzepustowym: dokładność 2,0% + 60 cyfr w paśmie 20 do 200 Hz
- impedancja wejściowa: 10 MΩ, 50 pF
Częstotliwość
- zakres z pomiaru napięcia: 40 do 1999 Hz
- zakres z pomiaru prądu: 20 do 400 Hz
- zakres w funkcji VFD: 10 do 400 Hz
- dokładność: 0,1% + 4 cyfry
- czułość: 2 V na zakresie 6 V, 100 V na zakresie 600 V, 10 A na zakresie 200 A
Rezystancja, ciągłość, dioda, pojemność i temperatura
- zakresy rezystancji: 600,0 Ω, 6 kΩ i 60 kΩ z dokładnością 0,5% + 5 cyfr, 600 kΩ z dokładnością 0,8% + 5 cyfr, 6 MΩ z dokładnością 1,2% + 5 cyfr i 40 MΩ z dokładnością 2,3% + 5 cyfr
- napięcie rozwarcia przy pomiarze rezystancji: 0,45 V
- test ciągłości: próg zadziałania 10 do 200 Ω, czas reakcji ok. 32 ms
- test diod: zakres 1,000 V, dokładność 1,0% + 3 cyfry, prąd testowy 0,56 mA, napięcie rozwarcia poniżej 1,8 V
- zakresy pojemności: 60 nF, 600 nF i 6 µF z dokładnością 2,0% + 5 cyfr, 60 µF i 600 µF z dokładnością 3,5% + 5 cyfr oraz 2000 µF z dokładnością 4,0% + 5 cyfr
- temperatura z sondą typu K: -50 do 1000°C oraz -58 do 1832°F, dokładność 0,3% + 4°C
- zakres pracy sondy dołączonej do zestawu: -20 do 250°C
Detekcja pola elektrycznego
- antena umieszczona w górnej części szczęk, wskazanie bargrafem i tonem o zmiennej częstości
- progi wskazań: 89 V dla jednego segmentu, 177 V dla trzech i 589 V dla pięciu
- częstotliwość wykrywanego pola: 50/60 Hz
- detekcja stykowa czerwoną sondą do rozróżniania żył fazowych
Funkcje pomocnicze
- tryb CREST-MAX rejestrujący wartości szczytowe o czasie trwania od 5 ms
- tryb pomiarów względnych, wykorzystywany także do zerowania wskazań przed pomiarem prądu stałego
- zatrzymanie wskazania HOLD
- wybór zakresu automatyczny lub ręczny, poza pomiarem częstotliwości i pojemności
- podświetlenie wyświetlacza, gaszone samoczynnie po ok. 32 s
- możliwość wyłączenia sygnalizacji dźwiękowej oraz automatycznego wyłączania przy starcie miernika
- optycznie izolowany port transmisji danych do komputera, aktywowany przyciskiem HOLD przy włączaniu, wymagający interfejsu optycznego producenta
Wyświetlacz i zasilanie
- podwójny wyświetlacz LCD: pole główne 6000 cyfr (3 5/6 cyfry) i pole pomocnicze 1999 cyfr dla częstotliwości
- częstotliwość odświeżania: 5 razy na sekundę
- pomiar wartości skutecznej: True RMS
- automatyczne rozpoznawanie biegunowości
- zasilanie: 2 baterie alkaliczne AA (LR6) 1,5 V
- pobór prądu: 14 mA przy pomiarze prądu i 5,2 mA dla pozostałych funkcji
- sygnalizacja rozładowania baterii: poniżej ok. 2,4 V
- automatyczne wyłączanie po ok. 34 minutach bezczynności
Dane ogólne
- kategorie pomiarowe: CAT IV 1000 V AC/DC oraz CAT III 1500 V dla zastosowań fotowoltaicznych
- odporność na przepięcia: 12 kV udarem 1,2/50 µs
- zabezpieczenie przeciążeniowe szczęk: 2000 A AC i DC w sposób ciągły
- zabezpieczenie gniazd napięciowych: 1650 V DC / 1100 V AC, pozostałe funkcje 1500 V DC / 1000 V AC
- temperatura pracy: 0 do 40°C, wilgotność do 80% do 31°C
- wysokość pracy: do 2000 m n.p.m., stopień zanieczyszczenia 2
- wymiary: 264 × 97 × 43 mm
- masa z bateriami: 608 g
- zgodność: IEC/EN/BSEN/CSA/UL 61010-1 Ed. 3.1 i 61010-2-032 Ed. 4.0, dyrektywy LVD, EMC i RoHS 2
Miernik dostępny także ze świadectwem wzorcowania
Koszt świadectwa wynosi 460,00 zł brutto, a czas realizacji to 3 do 5 dni roboczych. Producent zaleca wzorcowanie w odstępach rocznych, ponieważ deklarowana dokładność obowiązuje przez rok od ostatniego wzorcowania.
Zamówienia miernika z wzorcowaniem przyjmuje dział handlowy:
handlowy@avt.pl, tel. +48 456 455 240 (9:00 do 15:00).
W zestawie
- miernik cęgowy Brymen BM198PV (BM-198PV)
- para przewodów pomiarowych z sondami
- sonda termoparowa typu K z podwójnym wtykiem bananowym Bkp60
- 2 baterie alkaliczne AA
- pokrowiec
- instrukcja obsługi
Kategorie pomiarowe i dwie granice napięciowe BM198PV
Kategoria pomiarowa mówi o tym, w którym miejscu instalacji wolno używać przyrządu. CAT IV obejmuje początek instalacji niskiego napięcia, między przyłączem a rozdzielnicą główną, czyli okolice licznika energii i głównego zabezpieczenia nadprądowego. CAT III obejmuje stałe elementy instalacji w budynku: rozdzielnice, łączniki, zabezpieczenia i wyposażenie przemysłowe przyłączone na stałe. CAT II dotyczy odbiorników zasilanych z instalacji, w tym urządzeń domowych i wyposażenia warsztatów. Im wcześniejszy punkt instalacji, tym większa energia przepięć, jakie mogą się w nim pojawić.
BM198PV ma dwa oznaczenia, które obowiązują równolegle. Podstawowe to CAT IV 1000 V dla napięcia przemiennego i stałego. Dodatkowe, CAT III 1500 V, producent podaje dla zastosowań fotowoltaicznych i odnosi je do napięcia stałego. Zakresy pomiarowe idą za tym rozróżnieniem: napięcie stałe mierzone jest do 1500 V, a przemienne do 1000 V. Tak samo rozłożone są progi zabezpieczenia przeciążeniowego gniazd pomiarowych, wynoszące 1650 V dla napięcia stałego i 1100 V dla przemiennego.
W praktyce oznacza to, że wyższa granica 1500 V dotyczy strony stałoprądowej i nie przenosi się na pomiary napięcia przemiennego. Dla obu wartości obowiązuje ta sama odporność na udar 12 kV falą 1,2/50 µs.
Najczęstsze pytania o Brymen BM198PV
Czym BM198PV różni się od zwykłych cęgów AC/DC?
Trzema rzeczami. Zakres napięcia stałego sięga 1500 V zamiast typowego 1000 V i ma dla tego napięcia oznaczenie CAT III 1500 V. Rozwarcie szczęk wynosi 55 mm, co pozwala objąć przewody o dużym przekroju. Zakres prądu sięga 2000 A, mierzonych zarówno jako składowa stała, przemienna, jak i ich suma.
Do czego służy funkcja VFD?
Do pomiarów w napędach z przemiennikami częstotliwości. Napięcie na wyjściu przemiennika jest przebiegiem impulsowym o stromych zboczach, przez który zwykły pomiar napięcia przemiennego daje zawyżone i niestabilne wskazania. Funkcja VFD załącza filtr dolnoprzepustowy i dobiera poziom wyzwalania, dzięki czemu miernik odczytuje napięcie oraz częstotliwość składowej podstawowej w zakresie od 10 do 400 Hz.
Dlaczego przed pomiarem prądu stałego trzeba wyzerować wskazanie?
Przy rozwartych szczękach wskazanie prądu stałego bywa różne od zera. Deklarowana dokładność funkcji DCA oraz DCA+ACA obowiązuje dopiero po odrzuceniu tej pozostałości, dlatego przed pomiarem należy użyć trybu pomiarów względnych. Miernik pokazuje wtedy różnicę między odczytem bieżącym a zapamiętaną wartością odniesienia.
Jak zarejestrować krótki impuls prądu lub napięcia?
Służy do tego tryb CREST-MAX, uruchamiany przytrzymaniem przycisku przez ponad sekundę. Rejestruje on wartości szczytowe o czasie trwania od 5 ms, przy czym do deklarowanej dokładności zakresu dochodzi wtedy 250 cyfr. Po włączeniu trybu automatyczny dobór zakresu i automatyczne wyłączanie zostają zablokowane, a kolejne naciśnięcie przycisku zamraża wynik na wyświetlaczu.
Czy dołączona sonda obsłuży cały zakres temperatury miernika?
Nie. Sam miernik przetwarza sygnał termopary w zakresie od -50 do 1000°C, ale sonda Bkp60 z zestawu przeznaczona jest do pomiarów od -20 do 250°C. Do wyższych temperatur potrzebna jest sonda typu K o odpowiednim zakresie, podłączana przez adapter na wtyki bananowe. Podana dokładność pomiaru nie obejmuje błędu samej sondy.
Czym miernik profesjonalny różni się od sprzętu hobbystycznego?
Decyduje kategoria pomiarowa, odporność na przepięcia i zachowanie przyrządu przy awarii. BM198PV ma kategorię CAT IV 1000 V, uzupełnioną o CAT III 1500 V dla fotowoltaiki, i wytrzymuje udar 12 kV. Wejście napięciowo-rezystancyjne chronią rezystory szeregowe pełniące rolę bezpieczników, które przy udarze przechodzą w stan rozwarcia. Dokładność jest deklarowana na okres roku od wzorcowania.